کار برای انجام دادن زیاده. اما حالا که سه چهارم کتاب «چگونه کتاب بخوانیم؟» رو خوندم دغدغه‌ای برام دوباره پررنگ شده.

دغدغۀ درست مطالعه کردن، مطالعۀ اثربخش و یاد گرفتن مهارت یادگیری.

اولین گامم برای این کار خرید کتاب مذکور بود. اما فقط خوندمش و حداکثر فعالیتم این بود که جاهای مهم رو به انحاء مختلف علامتگذاری کردم. و بیشترش رو نسبتا بادقت خوندم. گاهی با صدای بلند، گاهی با کمک انگشت یا مداد (که سرعت چشمم بیاد پایین).

تندخوانی چیز خوبیه و منم مدتی دنبالش بودم. اما الآن که نگاه می‌کنم، مهارت عمیق و کاربردی یاد گرفتن و فهم و به خاطر سپردن مطالب خیلی مهم‌تر از سرعت خوندنه.

در بدترین حالت اگر هرسال دوتا کتاب رو عمیق بخونم و بفهمم خیلی بهتر از اینه که ۲۰-۲۵ کتاب بخونم اما یکی دو سال بعد ۹۰-۹۵ درصد مطالب رو به یاد نیارم.

از بیشتر کتاب‌های ناداستانی که توی دو سه سال اخیر خوندم یه سری مطالب جزئی و خیلی خاص که توجهم رو جلب کردن و همینطور کلیات رو یادمه.

دومین حرکت خوبی که زدم و ازش راضی‌ترم اینه که دارم کتاب «قوی سیاه» نسیم طالب رو برای خودم خلاصه می‌کنم و اینجا هم به اشتراک می‌ذارم.

خلاصۀ کتاب قوی سیاه

برای خوب یاد گرفتن به مهارت‌هایی نیاز دارم:

  • مطالعۀ فعالانه و اثربخش
  • دید تحلیلی و پرسشگرانه نسبت به مطالبی که می‌خونم
  • تسلط بر حافظه و روش‌های به خاطرسپاری
  • یادداشت برداری از مطالب
  • نوشتن خلاصۀ کتاب یا مطالب مهم

مطالب خوب و بعضا معمولی زیادی در وب پیدا می‌شه. از دورۀ مهارت یادگیری متمم گرفته تا تک مقاله‌های سایت‌هایی که از زمین و زمان می‌نویسن.

من اینجا یه لینک مفید رو به اشتراک می‌ذارم که البته به زبان انگلیسی هست:

۷ Effective And Simple Reading Strategies To Help You Read More Effectively

راستش همیشه یکم عذاب وجدان می‌گیرم اگه بیام یه محتوای دیگران یا محتوای انگلیسی رو مطالعه کنم بعد بیام اینجا همون رو (با اندکی تغییر) بنویسم و بدونم که چیزی از خودم اضافه نکردم. البته من همیشه منبع رو می‌گم. اما به هرحال شاید این کار جالب نباشه. می‌شه به بهانۀ «دارم با اینکار فهم خودم از مقاله رو افزایش می‌دم» خودم و دیگران رو گول بزنم. اما اِسکرو ایت.