یادگیری زبان

زندگی خیلی عجیبه. تابستون پارسال از روی هوس و به خاطر زیبایی زبان اسپانیایی چند وقتی از طریق سایت دولینگو اسپانیایی یاد گرفتم. ولش کردم. چند روز پیش هم بنا به دلایل کاملا منطقی و استراتژیک (چشمک) تصمیم گرفتم که زبان روسی یاد بگیرم.
باز هم. دقیقا در همون دوره یکمی خواستم فتوشاپ یاد بگیرم اما اصلا حسش نیومد و علاقه‌مند نشدم. تا این‌ که یه داستانی پیش اومد و دیدم علاوه بر ایلستریتور که کمی بلد بودم ولی می‌خواستم خیلی حرفه‌ای بشم، باید حتما فتوشاپم یاد بگیرم. البته مطمئنم این دفعه خیلی بهتر از دفعه قبل پیش میره.

از اینستاگرام متنفرم اما به خاطر همون داستان مجبورم در یکی دو سال آینده حداقل هفته‌ای چند ساعت باهاش درگیر باشم.
البته به زبان فرانسوی هم حس خوبی ندارم. و امیدوارم یه وقت به کانادا مهاجرت نتونم بکنم که مجبور بشم فرانسوی یاد بگیرم.

اولویت‌بندی

سال بعد کنکور دارم. و همین الانش هم غذای زیادی توی ظرفم دارم، درس‌های دوازدهم و مطالعات کنکور دیگه نابودم می‌کنن. مگر این که اولویت‌بندی کنم و یه سری چیزها رو موقتا بذارم کنار. مثلا بعد از این که به اندازه کافی گرافیک کار کردم به جای هر روز یک ساعت، هفته‌ای دو ساعت گرافیک کار کنم. همین مورد رو ببین، ده تا آیتم دیگه هم هست که حالا بعضی‌هاشون شرایط کم و زیاد شدن رو دارن و بعضی هم نه.

مهارت برنامه ریزی و مدیریت زمان واقعا جالبه. متمم اینجا گفته بود که «اگه دو کلمۀ عرضه و تقاضا رو از علم اقتصاد بگیری چیزی ازش باقی نمی‌مونه». منم حس می‌کنم اگه توی بحث برنامه ریزی و مدیریت زمان، اگه کلمه «اولویت‌بندی» رو نداشته باشیم، هیچ چیزی نداریم. حالا جالبه. اولویت‌‌ها به چی وصل هستن؟ به اهداف و ارزش‌ها. فکر کنم وقت‌ش شده که کم کم دربارۀ ارزش‌‌ها و اهداف و اولویت‌ها و برنامۀ کوتاه و میان مدت به یه نتیجه گیری برسم. این‌ها رو که تعیین کنم می‌تونم با خیال راحت حرکت کنم. این فرایندی که گفتم احتمالا شبیه تعیین مقصد و مسیر احتمالی خواهد بود.راستی، جدیدا یکم سر ادامه دادن وبلاگ مردد شدم. چون از یه طرف می‌گم من که به اندازه کسانی که وبلاگ‌های خوبی دارن حرف برای گفتن ندارم. همه‌مون قرار نیست وبلاگ داشته باشیم و وبلاگ‌مون هم تخصصی و پرمحتوا و پرمخاطب باشه. خلاصه نمی‌دونم. باید ببینم وبلاگ کجای زندگیم وایساده. بهترین زمان برای این دودوتا چهارتا ضرب العجل تمدید هاست و دامنه‌ست.

کمتر نوشتن که اخیرا رخ داده دلایل واضحی داره:

  • کلا کم می‌خونم و می‌نویسم
  • یه جورایی همه‌ش وقت کم میارم
  • کلی هم کارهای جورواجور هست که باید انجام بدم
  • توی بهانه آوردن و خودفریبی به لول ۲۳۸ رسیدم (کاپم هم ۱۰ هزارتاست، چهارتا بیلدر و سه هزارتا جم دارم – خریدار واقعی پیام بده) 🙂