گاهی اوقات فکر می‌کنی زندگی‌ات یکم به راه بهتری داره می‌ره که یهو می‌بینی، وسط این جاده هم یه تیکه فضولات حیوانی افتاده. و از قضا بعد از این که پات رفت داخلش متوجه می‌شی مطمئنا گِل نبوده. این چیز کوچیک که در واقع اتفاق مهمی هم نیست حسابی روی اعصاب می‌ره.

حالا منم توی این چندروز اخیر یکم از فاز تنبلی در اومدم. یه دورۀ ویدئویی باحال و خیلی خوب برای طراحی وب (دقیقش: طراحی قالب وردپرسی با استفاده از بوت استرپ) رو نگاه می‌کنم و کد می‌زنم. قبل از این هم داشتم ویدئوهای آموزشی فرادرس رو نگاه می‌کردم. راستش دورۀ وردپرس رو هنوز تموم نکردم. حالا الان که داشتم کدهای پروژۀ این دوره (بوت استرپ) رو نگاه می‌کردم دیدم، صفحه یه اشکال کوچیک، احمقانه و روی مخ داره، چون در نگاه اول که نفهمیدم مشکل از کجاست. حالا فردا می‌رم سراغش دوباره. اما این خیلی روی اعصاب نیست.

بدتر از همه تنظیمات اینجاست که یهو پاک شدن. سایت شد عین نسخۀ پیش نمایش قالب. که نمی‌دونم به خاطر آپدیت وردپرس یا افزونه‌ای بوده یا به خاطر عوض کردن ویندوز و پاک کردن کروم بوده (بله انقد عجیبه که پشتیبان قالب هم جوابی برای اینکه چرا همۀ تنظیمات و شخصی‌سازی‌ها از بین رفتن نداشت). منی که خیرسرم توی وادی کامپیوتر و وب هستم (هرچند داغون اما به هرحال هستم) از پس این قالب و تنظیماتش بر نمیام.

بگذریم. مطمئنم چند وقت دیگه این تنظیمات سایت رو ردیف می‌کنم. و اون دورۀ بوت استرپ رو با موفقیت رد می‌کنم. ولی به نظر من اگر کسی نمی‌خواد توی عرصۀ بازاریابی محتوا و وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای فعالیت کنه و وبلاگ براش تفننه نه پیشه (مثل من)، بهتره که بریم سراغ ویرگول و بیان و بلاگ اسکای. نه به دردسرش می‌ارزه نه به هزینه.

نمی‌دونم شایدم دارم اشتباه می‌کنم. چون اصلا خودم یه جور نژادپرستی دیجیتالی دارم که طرز نگاهم به وبلاگ‌های مستقل نسبت به اون‌هایی که توی سرویس‌های وبلاگ‌نویسی هستن فرق داره. مثلا انگار اینا کیفیت‌ محتواشون بالاتره (که به نظرم به طور میانگین درست هم هست). اما شاید کار درست این بود که بعد از آشنایی کامل با وردپرس و یک سال وبلاگ نویسی مداوم، مستقل می‌شدم. هرچند به نحوی هم این کار انتحاری من (راه اندازی بلاگ با سابقۀ دو یا سه پست در ویرگول) بد نبود و پریدن توی حوض حساب می‌شه.

در واقع شایدم کل این حرف‌ها و خود عنوان اشتباه باشن و سایت شخصی اصلا معایبی نداشته باشه. عیب واقعی از منه.

ترول خنده دار - استیو کارل