مارک منسون در کتابش و مقالات سایتش بارها گفته:

«شادی در رسیدن به اهداف و آرزوهای عجیب و غریب نیست، باید انتخاب کنید که از دست و پنجه نرم کردن با چه مشکلاتی لذت می‌برید، اون وقت به شادی واقعی می‌رسید.»

مثلا ممکنه یکی عاشق حل کردن مسائل سخت ریاضی باشه. اگر بره ریاضی، حالا دانشمند بشه یا معلم یا استاد، کار براش مثل یک سرگرمی می‌مونه. هم در کار موفق می‌شه و هم از زندگی لذت می‌بره.

احمد عاشق ساراست. اما مهم‌تر اینه که احمد عاشق درگیر شدن با مشکلات و دردسرهای سارا باشه. احمد (و در مقابل سارا) باید دوست داشته باشن که به شریک‌شون در مشکلات کمک کنن. سارا می‌دونه احمد اعتماد به نفس پایینی داره، بنابراین همیشه حواسش هست که از هرراهی برای بالابردن روحیۀ احمد استفاده کنه. مثلا توی مهمونی از احمد پیش بقیه (طوری که خودش بشنوه) تعریف می‌کنه.

از طرف دیگه سارا دوست داره خیلی کارها انجام بده، اما کمی تنبله. بنابراین احمد همیشه به عنوان یک تشویق کننده و حامی سارا رو تشویق می‌کنه که کاری که دوست داره رو انجام بده. مثلا سارا داره زبان فرانسه یاد می‌گیره، احمد سعی می‌کنه تاجای ممکن رفت و آمدش به دانشگاه رو تسهیل کنه، سعی می‌کنه حتما حین درس خوندن سارا، آرامش برقرار باشه.

مثلا خود من، اگر روزی بچه‌دار بشم، احتمالا خیلی راحت‌تر با یه بچۀ بیش فعال و حتی سرکش کنار میام، تا یه بچۀ لوس. یعنی دوست دارم که با یه بچۀ شیطون سر و کله بزنم حتی اگر خیلی اذیت کنه اما شاید یه گریۀ بی‌جای یه بچۀ لوس اعصابم رو خرد کنه.

دوباره مثالی در حوزۀ کار. وحید عاشق ماشینه. فرقی نداره که تعویض روغن باشه یا تعمیر یک قطعه توی موتور ماشین. اصلا وقتی توی چاله وایساده و عرق از هفت چاکش سرازیر شده و دست و صورتش روغنیه عشق می‌کنه.

احتمالا همین توصیف برای یکی مثل توصیف یک شکنجه بود و برای دیگری مثل یک تفریح.

اصلا به خاطر همینه که خیلی از مشاغل خسته کننده یا عجیب یا سخت، خواهان دارن. مثلا من خودم اگر بحث مالی‌ مطرح نبود، می‌رفتم توی یک کتاب‌فروشی کار می‌کردم. روز مغازه، غروب و شب، مطالعه و نوشتن. زندگی ایده‌آل برای من زندگی‌ای در تعامل با کتابه.

از طرف دیگه دوستی دارم که اگر بهش بگم اصلا من پول کتاب رو می‌دم تو فقط انتخاب کن، هم حاضر نمی‌شه پاش رو توی کتاب‌فروشی بذاره.

پس ما باید در هر عرصه‌ای از زندگی به دنبال چیزی باشیم که اصلا از مشکلات و دردسرهاش لذت ببریم. چیزی به اسم شغل یا فرد بی‌نقص هیچ وقت پیدا نخواهد شد.