مقدمه

  1. فیلم سال ۲۰۱۵ اکران شده پس داغ نیست. منم چون تازه دیدم می‌خوام معرفیش کنم.
  2. اطلاعات و نمره و … رو توی گوگل می‌تونید ببینید.
  3. اول معرفی میکنم و بعد سعی میکنم یه چیزای جالبی که دیدم رو بگم. نمی‌شه گفت تحلیل ولی به هرحال یه چیزایی رو لو میده. (وقتی رسید به اونجاهاش 😉 هشدار میدم.)
  • اول از همه باید بگم این فیلم برای کسانی که حوصلۀ فیلم‌های بدون ماجراجویی و خالی از صحنه‌های اکشن رو ندارن، مناسب نیست.اما خیلی از کسانی که دیدن، خوش‌شون اومده.
  • اگر به هوش مصنوعی علاقه دارید این فیلم مناسب شماست. به شرط اینکه تحمل داشته باشید.
  • انتهای فیلم چندتا سورپرایز هست که خیلی جالب بود. (من عاشق این مواقعی‌ ام که اتفاقات اون طوری که فکر می‌کردی رقم نمی‌خورن)

معرفی

این فیلم اولین ساخته‌ی کارگردان بوده. Alex Garland بعدا (سال ۲۰۱۸) فیلم Annihilation رو ساخت. از نظر نمره به نظر میاد «اکس ماکینا» بهتر باشه.

خلاصه داستان (البته فقط اولش): کیلب (کِیلِب) که یکی از چند شخصیت اصلی فیلم هستش، البته کلا فیلم شلوغی نیست، یه کدی می‌زنه و یه چیزی رو برنده می‌شه. که کم‌کم معلوم می‌شه یه مسابقه بوده که رئیس شرکت‌شون، ناتان (تلفظ دقیق که برای ما سخت هست: نِیثِن) ترتیب داده تا یه برنامه نویس باهوش پیدا کنه از بین کارمندانش تا روبات جدیدش (روباتی که هوش مصنوعی داره) رو امتحان کنه. فیلم کلا سه تا شخصیت اصلی داره که دوتاشون رو گفتم. می‌مونه اون هوش مصنوعیه که اسمش اِیوا هستش. اگر تحمل داشته باشید و فیلم رو قطع نکنید، جایزه‌اش رو می‌گیرید. (توی تصویر روباته که معلومه، راستیه ناتانه و چپیه هم کیلب)

به طور کلی فیلم خوبیه و من بهش نمره‌ی ۸ از ۱۰ رو می‌دم. (حالا نمره خیلی دقیق نیست اما با شرایطی که اول گفتم خوش‌تون میاد)

بررسی (خطر اسپویل!)

این چیزایی که می‌خوام بگم نقد و بررسی نیست. اگر فیلم رو دیدید یا نمی‌خواید هیچ وقت ببینید این بخش رو بخونید.

در واقع آخر فیلم معلوم می‌شه که تنها موضوع تحقیق یا آزمایش، ایوا نبوده و خود کیلب هم داشته مورد آزمایش قرار می‎گرفته. اما زیباترین لحظات فیلم زمانی شکل می‌گیره که کیلب و ایوا باهم گفت‌وگو می‌کنن. از اون جالب‌تر چیزی که من رو شوکه کرد هوش ایوا بود. از قطع کردن برق گرفته تا این که آخر فیلم کلک زد به همه. در انتها حس می‌کنید که روباته داشته اون دو نفر رو تست می‌کرده. (آزمایش تورینگ. آزمایشی است که فرد ممتحن بدون این که بداند با هوش مصنوعی ارتباط برقرار می‌کند. شرایط قبولی این است که ممتحن فکر کند با یک انسان واقعی روبرو شده)

با این که در نقد سایت نقد فارسی از بازی آلیشیا وایکندر (بازیگر نقش ایوا) به طور خاص تعریف شده ولی به نظرم هر سه بازیگر خوب بودن.

یه انتقاد ریزی که من دارم اینه که ناتان به عنوان یه نابغه (فیلم رو ببینید متوجه می‌شید چه مغزی داره) خیلی الکل و مشروب می‌خوره. مگه نمی‌گفتن عقل رو ضایع می‌کنه؟ 😉

ته فیلم یه جوریه که من به شخصه اصلا حدس نمی‌زدم. احتمالا بیشتر کسانی که دیدن، فکر می‌کردن کیلب و ایوا، ناتان رو قال می‌زارن و یه پایان خوش می‌بینیم. اما نه…

راستی به نظر من پیام فیلم این بود که هوش مصنوعی یه روزی از ما باهوش‌تر می‌شه و بهمون کلک می‌زنه و ازمون سوءاستفاده می‌کنه. یعنی طبق معمول تیغه‌ی کشنده‌ی چاقو نشون داده شد.