پاکی در جوانی شیوۀ پیغمبری‌ست

ورنه هر گبری به پیری پیغمبری‌ست

قبلا هم توی این پست اشاره کرده بودم که فرق هست بین کسی که بتوانه کارخطایی انجام بده و انجامش نده و کسی که نتونه انجام بده. اینم همونه. دیگه هر کافری وقتی پیر بشه یاد خدا می‌افته. یادش می‌افته چه کارای بدی کرده و چه کارای خوبی نکرده.

بنابراین هنر اینه که با وجود داشتن شرایط به انحراف کشیده شدن، خودت رو حفظ کنی.

 

کار خرد ضربت این ساز نیست

صید ملخ شیوۀ شهباز نیست

خواجو

این یعنی انسان اگر گرسنه بشه سرگین نمی‌خوره، شهباز (یک پرنده شکاری) هم ملخ نمی‌خوره.

آدم باید ارزش خودش رو بدونه. خیلی کارها رو می‌شه انجام داد ولی واقعا درحد ما نیستن و انجام‌شون شأن و منزلت انسانی رو پایین میاره.

 

آنچنان کار کن که گویند هیچگاه نخواهی مُرد و آنچنان تقوی پیشه کن که گویند در دم خواهی مرد.

امام علی

این سخن امام علی خیلی زیباست (مثل خیلی سخنان دیگه‌شون) اما عمل کردن بهش خیلی سخته. کسی که بتونه به این سخن عمل کنه در زندگی یک هیچ جلوئه.

 

شما خالق همه‌ی زندگی‌تان هستید، دیگری را مسئول ندانید.

وین دایر

یکی از اصول مهمی که در چندتا از کتاب‌های مربوط به موفقیت (مالی، زناشویی، زندگی) دیدم همین اصل «قبول مسئولیت (بدون قید و شرط)» بوده. چرا؟ چون من تا وقتی که بتونم بگم: «تقصیر بابام بود که من اومدم به این هنرستان لعنتی.» و آزادانه غر بزنم، به احتمال خیلی خیلی زیاد توی همون غر زدن می‌مونم و برای حل یا تسکین مشکل عملی انجام نمی‌دم. البته این نباید به خود تخریبی تبدیل بشه. فقط باید واقعیت رو قبول کنیم و شروع کنیم به کار کردن همین.

 

بلند آن سر، که او خواهد بلندش

نژند آن دل، که او خواهد نژندش

فرهاد و شیرین – وحشی بافقی

بدیهیات: هرچه خداوند بخواهد همان می‌شود. شاه گدا می‌شود، گدا شاه.

 

خدا را بر آن بنده بخشایش است

که خلق از وجودش در آسایش است

بوستان – سعدی

به نظر من (و به استناد قرآن) حق الناس برای خدا خیلی اهمیت داره. ادیسون و تسلا مسیحی بودن و احتمالا بیشتر عمرشون کارهایی کردن که نه تنها از نظر اسلام یا مسیحیت بلکه از نظر اخلاقی هم درست نبودن. شاید ادیسون همسرش رو کتک می‌زده. شاید تسلا آتئیست بوده. اما من دعا می‌کنم این عزیزان و امثالهم جایی در بهشت ساکن باشن. واقعا الکتریسیته خیلی به راحتی زندگی بشر کمک کرده. یا اگر کسی فردا برای سرطان خون یک دارو یا راه حل کشف کنه، هرچقدر هم آدم کثیف و بی‌اخلاق و فلانی باشه احتمالا باید به پاداشش (بهشت) برسه. (شاید این نظر من غلط باشه. شاید تمام نظرات من غلط باشن. شاید ناشی از کمبود مطالعه باشن.)

 

دانۀ فلفل سیاه و خال مه‌رویان سیاه

هردو جانسوزند اما این کجا و آن کجا

ایرج میرزا

فقط منم یا شمام با اسم ایرج میرزا یه لبخند ریز می‌زنید؟ (;