حرف خاصی نیست اما می‌خوام تجربۀ کوچولویی که در طراحی وب به دست آوردم به اشتراک بذارم. من چندوقت پیش از سایت گیت دات آی آر دورۀ آموزش ساخت پوستۀ واکنشگرای وردپرس با بوت استرپ رو دانلود کردم.

این دوره فوق العاده بود. البته هنوز تمومش نکردم. تا اینجا، با HTML، CSS و Bootstrap یک قالب ساختیم. واکنشگرا بودن سایت یعنی این‌که توی صفحه نمایش‌های با اندازه‌های متفاوت محتوا رو به خوبی نمایش بده. مثلا همین سایت که با قالب بریک ساخته شده واکنشگراست.

الان دیگه بیشتر سایت‌ها واکنشگرا هستن. این یک امتیاز نیست. یک چیزیه که اگر سایتی نداشته باشه ناقص محسوب می‌شه. مثل مدرک دانشگاهی و لباس زیر می‌مونه، داشتن‌شون افتخاری نداره اما نداشتن‌شون عیبه.

من نزدیک به سه سال بود که با بحث طراحی وب آشنایی داشتم. اما این پروژه‌ای که با دیدن این دوره درست کردم، هم خیلی لذت‌بخش و آموزنده بود و هم بهم اعتماد به نفس و انرژی برای کار کردن داد.

بعد از ساخت قالب آوردیمش داخل وردپرس و هوشمندش کردیم. مثلا اگه عنوان سایت به صورت کد نوشته شده بود با کمک فانکشن‌های وردپرس کاری کردیم که از طریق پیشخوان وردپرس همونکار انجام بشه. این تازه ساده‌ترین حرکت بود.

اگر در طراحی وب مثل من تازه‌کار هستید به شدت پیشنهاد می‌کنم این دورۀ رایگان رو تماشا کنید.

من این پروژه رو مثل خود چیزی که در ویدئوها بود ساختم. محتواش تا ۹۹ انگار کپی پیست بود. اما بنا به دلایلی چندروز پیش لازم شد که روی این قالب محتوای فارسی و اختصاصی پیاده سازی کنم. و واقعا از اون چیزی که فکر می‌کردم پیچیده‌تر بود.

من هم حدس می‌زدم با این قطعه کد درست بشه اما به این سادگی‌ها نبود.

<html lang=”fa-en” dir=”rtl”>

مخصوصا اینکه فهمیدم راستچین کردن پروژه‌ای که داخلش بوت استرپ به کار رفته کار به شدت سختیه. تا الان موفق نشدم در حد رضایت درستش کنم. بیشتر چندین بار دیدم که دولوپرهایی توی فروم‌ها می‌گفتن بهتره اصلا تلاش نکنید برای راستچین کردن در جایی که بوت استرپ هست. چون در انتها با وجود امکاناتی که برای این کار ساخته شده هم نتیجه واقعا مطلوب در نمیاد.

حالا من که الان با یه کد کر و کثیف کارم رو راه می‌اندازم. ولی از دفعه بعد احتمالا برای قالب بندی و دیزاین باید حواسم باشه کاری که فارسی نویسی لازم داره رو با چیز دیگه‌ای درست کنم.

تازه داشتم با بوت استرپ آشنا می‌شدم و هی می‌گفتم عجب چیزیه، چقد ساده و کاربردیه که کل حرف‌هام رو شهید کرد. الان هم توی مرحلۀ ماه عسل با وردپرسم. احتمالا اونم به زودی عفریته‌بازی‌ش رو شروع می‌کنه.

وردپرس فعلا یه فرشته به نظر میاد که از آسمون سقوط کرده. چون توی اون آموزش که باهاش پیش می‌رفتم کلی کار خفن می‌کردیم با استفاده از فانکشن‌های آمادۀ وردپرس. اما توی این پروژه‌ای که با همون قالب هست (با محتوای فارسی)، باید فقط از php استفاده بشه. البته به نظر میاد به کار بردن پی اچ پی در حد عملیاتی شدن نوار جست‌وجو، دسته‌بندی‌ها و فعال کردن فرم تماس کافی باشه.