در واقع به لحاظ فنی (و با عقل ناسلیم و دانش کم من) نمی‌شه عکس یا فیلم حجمش کم بشه اما کیفیت تغییری نکنه. راحت‌ترین و دم دستی‌ترین کار کوچک‌ کردن عکسه. که این هم معمولا مطلوب نیست.

البته یه استثنای خفنی وجود داره. چند ساله که سایت‌های دانلود فیلم بعضی از فیلم‌ها رو با تکنولوژی x265 فشرده سازی می‌کنن (لینک برای اطلاعات بیشتر). این گونه فایل‌ها حجم‌شون نصف می‌شه ولی کیفیت به هیچ وجه افت نداره.

بگذریم. کاری که نرم افزارهای کاهش حجم عکس یا فیلم انجام می‌دن احتمالا کاهش تراکم پیکسلی هست. که واقعا هم خوبه.

این دوتا عکسی که می‌ذارم بهشون توجه کنید:

rumi quote about language

حجم حدود ۲ مگابایت (دو هزار کیلوبایت)


rumi quote about new language

حجم حدود ۱۹۰ کیلوبایت

اولی حجمش حدود دو مگابایت (دو هزار کیلوبایت) و دومی حدود ۱۹۰ کیلوبایت حجم داره.

من خودم برای اینکار از این سایت و نرم افزاری به اسم JPEG Imager استفاده کردم که تقریبا نتایج مشابهی داشت. برای آشنایی با ابزارهای مشابه بیشتر می‌تونید به این لینک و این یکی سر بزنید.

معمولا اول چرایی کار رو توضیح می‌دن. اما از اون‌جایی که روی من قوانین فیزیکی هم اثری ندارن (خودبزرگ‌پنداری مزمن)، آخر کار چرایی رو توضیح می‌دم. 😁

  • وقتی که با کم کردن تراکم پیکسلی حجم عکس رو کم می‌کنید تا حد زیادی (بسته به میزان کاهش حجم) کیفیت دست نخورده می‌مونه. من که نیازی نمی‌بینم عکس‌های بعضی کپی شده یا دستی که خودم با Paint درست کردم رو با کیفیت خیلی بالا آپلود کنم.
  • کم بودن حجم عکس‌ها برای وبلاگ‌هایی مثل اینجا چند فایده داره: صرفه جویی در فضایی که از شرکت هاستینگ اجاره شده و از اون مهم‌تر بالا رفتن سرعت لود صفحات که هم برای سئو خوبه و هم قطعا بازدیدکننده با سرعت بالاتری می‌تونه مطالب رو ببینه.