امروز چند پست‌ از متمم رو مطالعه کردم و بالاخره توی سایت Todoist ثبت نام کردم. جالب به نظر میاد. یکم هم باهاش سر و کله زدم. فعلا کار با تودوییست رو شروع کردم. سراغ بقیه برنامه‎هایی که به مدیریت زمان و مدیریت وظایف و یادداشت‌ها کمک کنن هم می‌رم.

یک درس جالب زمان خاکستری بود. دقیقا برای خود من پیش اومد که شب یک امتحانی (که چون پیش مطالعه ندارم وقت خیلی مهمه) حدود نیم ساعت وقت گذاشتم که یه عکس خاص رو توی گوشی‌م پیدا کنم. کتاب جلوم باز بود و گوشی دستم. ذهنم پیش هیچ کدوم کامل نبود. راستش گاهی تفکر همه یا هیچ خیلی اثربخشه. الآن من تمام فکر و ذکرم این نوشته‌ست، ممکنه گاهی همزمان با نوشتن، درحال چت کردن با یک دوست یا … باشم، که اصلا جالب نیست. چون نه با تمام وجود به مکالمه‌ام توجه می‌کنم و نه کل حواسم درگیر نوشتنه. به این زمان‌های بین استراحت و کار (که برای جفتش هم اثر چندان مثبتی نداره) زمان خاکستری می‌گن. پیشنهاد می‌کنم برای مطالعه بیشتر حتما این درس متمم رو مطالعه کنید.

پیوندها

نظم شخصی و فعالیت در زمان‌های خاکستری

معرفی اپلیکیشن واندرلیست

معرفی برنامه وان نوت

معرفی نرم افزار اورنوت

معرفی نرم افزار تودوییست

فکر کنم توی این یکی دو هفته آینده حسابی باید متمم بخونم. می‌خوام خیلی حرفه‌ای درس مدیریت زمان متمم رو یاد بگیرم. یعنی متمرکز و اصولی مطالعه کنم و یادداشت برداری و خلاصه نویسی کنم.

به این درس متمم امید زیادی دارم.

راستی می‌خوام یه ابزار کاربردی رو معرفی کنم. نرم افزار یا سایت PDF Candy احتمالا برای شما هم پیش اومده که بخواید محتوای یه فایل پی دی اف رو در ورد (یا پسوند داک/داک ایکس) داشته باشید. بهترین نتیجه رو من از این معرفی که در سایت دیجیاتو بود، گرفتم. برید به این سایت و اگر‌ بخواید می‌تونید به صورت آنلاین تبدیل رو انجام بدید یا نرم افزار دسکتاپ‌شون که حجم دانلودی‌اش حدود ۱۳۰ مگا بایته (و می‌ارزه به نظرم) رو دانلود کنید تا بتونید آفلاین هم کارتون رو انجام بدید. (انواع مختلفی از فایل‌های متنی و تصویری رو پشتیبانی می‌کنه)

واقعا کار با نرم افزار‌شون کاری نداره. با یکم تیزبینی می‌تونید به راحتی ازش استفاده کنید. فقط یک نکته، انتظار نداشته باشید که دقیقا همون محتوای زیبای پی دی افی در ورد بهتون تحویل داده بشه. اما این نرم افزار به نسبت نتیجۀ مناسبی داشت.

مقایسه فایل پی دی اف با ورد

راستی یک توصیه هم دارم مختص دانش‌آموزا و مفید برای دانشجویان و کارمندان. اگر کسی (مخصوصا معلم یا استاد یا مافوق) خارج از بحث درسی (یا کاری) یک سوالی داشت یا به کمک نیاز داشت، از همون اول بلد بودن (اگر بلدید) رو مخفی کنید. آدم کار رو انجام می‌ده، وقت و انرژی می‌زاره تهش هم هیچی. باور کنید وقت و انرژی شما باارزش‌تر از اینه که بشینید به استاد یا معلم کار با اکسل یاد بدید. تازه چیزایی هم می‌خوان که کاملا قابل گوگل کردنه و فقط کمی وقت و حوصله می‌خوان برای یادگیری.

خود من تا معلم گفت توی ورد فلان مشکل رو دارم، جوگیر شدم. «آقا اینجوری کنی درسته می‌شه. …» و نتیجه: «شما زنگ تفریح می‌شه بیای چند لحظه همینا رو بهم یاد بدی؟» از سر رو در بایستی و احترام و ترس: «چشم آقا»

خلاصه آدم باید بدونه کِی مهارتش رو نشون بده و کِی مخفی کنه. و درود بر گویندۀ اصلی این دو ضرب المثل: «لعنت بر زبانی که بی‌موقع باز شود.» «زبان سرخ، سر سبز می‌دهد بر باد»

و یک بیت شعر از سعدی داشته باشیم (+):
تا مرد سخن نگفته باشد

عیب و هنرش نهفته باشد