من هیچ وقت موفق نشدم به یک برنامه تا آخر عمل کنم. مثلا من اواخر تابستون شروع کردم با جدیت، با کلمات کتاب «۵۰۴ واژه جمله سازی» کردم. در طول سی روز حدود ۲۰-۲۳ شب به برنامه پایبند بودم. اما خیلی وقته رهاش کردم. عامل اصلی این قضیه هم مدرسه بوده. مدرسه روزی ۹ ساعت وقت من رو می‌گیره. ۵-۶ ساعت شب و گاها ۱٫۵-۲ ساعت هم روز می‌خوابم. یعنی من در روز حدود ۹ ساعت رو در اختیار دارم. دو ساعت هم میره برای غذا و دستشویی و حموم. حدود یک ساعت هم تلگرام. می‌مونه شش ساعت خالص که واقعا دست خودمه. البته روی زمان غذا و دستشویی و حموم و مدرسه هم تاحدی اختیار دارم اما نه کاملا.

حس می‌کنم باید روی دوتا مهارت کار کنم. مدیریت زمان و اولویت بندی.

حالا می‌خوام بگردم و چندتا مطلب خوب توی اینترنت در همین رابطه بخونم و لینکش و نظر و تداعی‌های خودم رو هم بنویسم.

اولویت بندی کارها و فعالیت‌ها | ماتریس آیزنهاور از متمم (پیوند)

چند نکته کاربردی برای اولویت بندی کارها از چطور (پیوند) (پیوند نوشتۀ اصلی به انگلیسی در ویکی‌هَو)

ماتریس آیزنهاور، ابزاری کارآمد برای اولویت‌بندی کارها (پیوند)

___________________________________________________________________________

(قبل از خوندن ادامه این نوشته حتما دو پیوند اول رو مطالعه کنید، لطفا.)

فکر کنم اولین قدم باید این باشه که یکی از برم سراغ یکی از اپ‌ها یا سایت‌هایی مدیریت وظایف (Task Manager) و سعی کنم تمام زندگی‌م رو بریزم رو داریه (دایره). بعد با کمک ماتریس آیزنهاور ببینم واقعا چه چیزهایی مهم و ضروری‌ان و وظایف رو دسته بندی و اولویت بندی کنم.

بعدش باید سعی کنم کم کم چیزهای بی‌اهمیت رو حذف کنم.

فکر کنم اگر همت کنم با کمک ماتریس آیزنهاور و یکی از این پلتفرما بتونم کارهام (و زمانم) رو مدیریت کنم. بعدش می‌مونه مسئله این حس خستگی و کمبود انرژی همیشگی که به امیدخدا سراغ اون هم می‌ریم.

راستش من همین الآن هم یک فهرست انجام کارها (To-Do List) دارم اما تا الآن واقعا حواسم به اولویت بندی نبود. و همین‌طور نمی‌دونستم که طبق ماتریس آیزنهاور همۀ وظایف یا کارها در این چهار دسته قرار می‌گیرن.

eisenhower matrix - ماتریس آیزنهاور - اولویت بندی

Eisenhower Matrix
ماتریس آیزنهاور

البته من قبلا هم این رو دیده بودم ولی این دفعه می‌خوام جدی قضیه رو پیگیری کنم و خودم رو از منجلاب تنبلی و کمبود زمان نجات بدم.

چندتا سرنخ دیگه هم هست که بعدا می‌رم سراغ‌شون:

قانون پارتو

قانون ۵ ثانیه (البته مرتبط با این، قبلا چیزکی نوشتم)

بولت ژورنال

برنامه ریزی هفتگی